08 Nis

Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Tehlikeli Mi?

Korona virüs nedeniyle evden çalışma sistemine geçen çoğu şirket ve firmanın tercih ettiği zoom programı son zamanlarda popülerliğini arttırmıştı. Fakat bir anda popüler olan Zoom programı ile ilgili ortaya çıkan güvenlik problemleri kullanıcıları uzaklaştırmaya başladı.

Korona virüs sebebiyle okullarda eğitime ara verilirken MEB tarafından, eğitime uzaktan devam edilmesi yönünde kararlar alınmıştı. Eğitime verilen arada öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk derslerin EBA üzerinden verileceğini açıkladı. Açıklamanın ardından dersler hem televizyon hem de internet üzerinden yayınlanmaya başlandı. Bu sürede öğrencilerinin konulardan uzak kalmaması için farklı seçenek arayışına giren öğretmenler öğrencilerinin tümüyle iletişim kurabilmek için genelde iş sektöründe kullanılan Zoom uygulamasına yöneldi.Zoom Uygulamasının Tehlikeleri Neler? 

Uygulama ilk günlerinde içerik açısından eleştiriler alsa da, popülerliği devam etti. Kısa sürede milyonlarca indirilen Zoom uygulamasının güvenliği, yüklendiği cihazlarda bazı erişim hakları istemesi sebebiyle sorgulanır hale geldi. Bu tarz uygulamalar çoğu zaman riskli olsa da uygulamanın erişim hakları kısıtlandığı takdirde herhangi bir risk faktörünün ortaya çıkması zor gibi görünüyordu.

Zoom.us üzerinden indirilen program ücretsiz sürümü ile 100 katılımcıya kadar 40 dakikalık ücretsiz görüşme imkanı sunmasına rağmen kredi kartı bilgisi girmeye ve ya ödeme yapmaya da gerek olmuyordu. Yalnızca daha üst düzey bir kullanıma ihtiyacınız varsa karşınıza çeşitli ödeme seçenekleri çıkıyordu.

Zoom tehlikeli mi?

Zoom uygulaması yasaklanacak mı

Geçtiğimiz günlerde ABD’de çıkan bir habere göre Zoom kullanan bir öğretmenin banka hesabından 58,5 dolarlık kesinti yapılmıştı. Çekim, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük perakende şirketlerinden Walmart’ın adıyla kredi kartı kayıtlarına yansıdı. Öğretmen “Zoom” hariç hiçbir yurtdışı teması olmadığı da söylüyordu. Başka illerde de öğretmenlerden daha yüksek meblağlar çekildiği iddiaları vardı.
Haberin ardından Zoom uygulaması ABD’de ve Almanya’da yasaklandı. New York City’de bulunan bölge okullarındaki öğrencilerin Zoom kullanımına yasak getirildi. 1800 okulda Zoom yerine Microsoft Teams uygulamasının kullanılması kararlaştırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı da EBA dışındaki platformlar üzerinden sanal sınıf uygulaması yapıldığı takdirde güvenlik adımlarına dikkat edilmesi gerektiği açıklamasını yaptı. Bu tip programlarda kamera açılmaması, kişisel verilerin paylaşılmaması gibi önlemlerin önemi vurgulandı.

Güncel teknoloji ve bilişim haberleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için TIKLAYIN.