09 Nis

Sosyal Ağlara ‘Korona’ Sınırlaması

Korona virüsüyle mücadele ettiğimiz şu günlerde sosyal ağlarda çok sayıda haber ve görsel içeren bilgi, doğruluğu kanıtlanmadan paylaşılmaya başlandı.Korona Sosyal Ağlara da Sıçradı

Ülkemizde korona virüs önlemleri için hazırlanan taslakta sosyal medya üzerinden yapılan manipülatif haber ve yorumlara yönelik önlemler de alındı. Taslağa göre, sanal ortamda yapılan hukuk dışı içeriklerden sosyal ağ sağlayıcıları da sorumlu tutularak idari para cezası ödeyecek.

Sosyal Medyaya Sınırlama

Sosyal Medyada korona önlemleri

Sosyal Medyaya Korona Önlemi Getirildi

Hukuka aykırı bilgi paylaşımını engellemek için Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma zorunluluğu getirilmesi üzerine çalışılmaya başlandı. Ayrıca Instagram, Facebook, Twitter gibi bütün sosyal ağlara, doğru olmayan bilgi paylaşımlarını önlemek amacıyla, Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Sosyal medyada yer alan hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için yetkili en az bir kişinin Türkiye’de görevlendirilmesi de planlar arasında. Eğer bu yükümlülük yerine getirilmezse mahkeme kararı ile kısıtlama getirilmesi söz konusu olabilecek. İhlallerin kısa sürede önüne geçilmesi için de düzenleme yapılacak. Ayrıca sosyal ağ sağlayıcıları erişim engellemesine dair kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ye bildirmekle yükümlü olacak.

Sosyal ağlara sınırlama

Sosyal Medya Kısıtlamaları

Sosyal Medya da Karantinada!

Hazırlanan taslakta, Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan Twitter, Facebook gibi mecralardaki hukuka aykırı içeriklerin kaldırılması ile ilgili de düzenlemeler var.

Geçtiğimiz yıllarda Almanya ve Fransa da benzer yasaları uygulama kararı almıştı. Türkiye’de de bu düzenlemelerle benzer uygulamaların hayata geçmesi planlanıyor.

Teknoloji ve güncel haberler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için TIKLAYIN.